ORDU MISIR SİLAJI

Silaj, sığır, koyun ve keçi gibi geviş getiren memeli hayvanların yem ihtiyacını karşılayan ve silolarda saklanan yüksek nem içeren fermente edilmiş yemlerdir. Suca zengin yemlerin oksijensiz ortamda bırakılarak süt asiti bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yemdir ve kısaca yeşil yemlerin turşulaştırılmasıdır.. Bu alanda da en iyiler arasında yer aldığımız söyleyebiliriz. Ordu silaj firmaları arasında en iyi hizmet veren silaj firmalarından biri olmamamızı sağlayan en önemli faktör bünyemizde görevli olan personellerimizdir. Özenle seçtiğimiz ve aynı zamanda da çalışırken de aynı özenle devam ettiğimiz personellerimiz ile siz değerli müşterilerimize mükemmel bir biçimde hizmet vermekteyiz.

Ordu mısır silajı, pancar küspesi, firmaları arasında bu denli önemli bir yere sahip olmamızın bir diğer önemli nedeni işimiz duyduğumuz saygı olmaktadır. Bizler yer aldığımız sektörde yaptığımız işe son derece saygı duymaktayız ve bu da yaptığımız işe sonuna kadar yansımaktadır.

Ordu bölgesinde silaj ve küspe konusunda kaliteli ve uygun fiyatı bir silaj şirketine mi, ihtiyacınız var? Kafanıza takmayın bizi arayın sizlere en kalite ve en uygun fiyatlarla yardımcı olalım..

Kaliteli ve uygun fiyatlı bir mısır silajı firmasına ihtiyacınız varsa Ordu mısır silajı firmamız aradığınız en iyi silaj firmalarından birisidir.

Yılların vermiş olduğu tecrübe ile yoluna devam etmekte olan firmamız, siz değerli müşterilerimize her zaman kaliteli ve müşteri memnuniyetine ön planda tutan hizmet vermektedir. Uzman ve deneyimli kadrosu ile Ordu'nun bütün genelinde önemli bir yere sahip olan firmamız; eğitimli personelleri ile kaliteli ve zamanında hizmet vermeyi ilke edinmiştir.

Silaj yapmak için birim alandan en fazla yeşil kitle verebilen bitkilerden olduğu için özellikle mısır kullanılır ve bu mısırlara silajlık mısır adı verilir. Ordu silaj hizmetlerimiz arasında bulunan tüm hizmetler ile sizlere en kaliteli mısır silajı hizmetini sunuyoruz. Bu konuda uzmanlaşmış personellerimiz işlerini sistematik bir şekilde gerçekleştirdikleri için herhangi bir sorun gün yüzüne çıkmamış oluyor.

En kaliteli silaj mısırdan yapılır. Silaj yapılarak değerlendirildiğinde bu bitkinin bütün toprak üstü aksamlarından yararlanılmış olur. Mısır çeşitleri içinde dane ve sap verimi yüksek herhangi biri silajlık olarak yetiştirilebilir. ısır silajında Ekilen çeşidin hasat zamanında koçan bağlamış olması verim ve kalite bakımından çok önemlidir. Çünkü yapılan birçok çalışmada görülmüştür ki mısırda yeşil aksam veriminin %50 si ve beslenme değerinin %70 i koçanlardan elde edilmektedir. Bu noktada Ordu mısır silajı firmamız size bu konuda en iyi hizmeti vermeye hazırdır.

Mısır silajının kalitesini çeşit, hasat zamanı, koçan oranı, parça boyutu, silonun şekli, doldurma süresi, sıkıştırma derecesi gibi özellikler belirlemektedir. Bunların birinde meydana gelebilecek olumsuzluk ürünün kalitesini düşürecektir. Ordu kaliteli silaj hizmetini siz değerli müşterilerimize sağlamak için elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz.

Silaj, sığır, koyun ve keçi gibi geviş getiren memeli hayvanların yem ihtiyacını karşılayan ve silolarda saklanan yüksek nem içeren fermente edilmiş yemlerdir. Suca zengin yemlerin oksijensiz ortamda bırakılarak süt asiti bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yemdir ve kısaca yeşil yemlerin turşulaştırılmasıdır. Yeşil otun olmadığı kış aylarında yeşil, sulu ve ekonomik olarak verilebilecek tek kaba yemdir. Daha çok mısır, sorgum darısı ve diğer tahılların yeşil kısmından yapılır. Silaj yapmak için birim alandan en fazla yeşil kitle verebilen bitkilerden olduğu için özellikle mısır kullanılır ve bu mısırlara silajlık mısır adı verilir. En kaliteli silaj mısırdan yapılır. Silaj yapılarak değerlendirildiğinde bu bitkinin bütün toprak üstü aksamlarından yararlanılmış olur. Mısır çeşitleri içinde dane ve sap verimi yüksek herhangi biri silajlık olarak yetiştirilebilir. Mısır silajında ekilen çeşidin hasat zamanında koçan bağlamış olması verim ve kalite bakımından çok önemlidir. Çünkü yapılan birçok çalışmada görülmüştürki mısırda yeşil aksam veriminin %50 si ve beslenme değerinin %70 i koçanlardan elde edilmektedir. Koçanın içermiş olduğu karbonhidrat miktarı fermantasyonun istenilen düzeyde olmasını sağlar aksi halde kalitesi düşük silo yemi elde edilmekte ve silo yeminden beklenen fayda sağlanamamaktadır. Eğer mısır erken biçilirse siloda sızıntı kayıpları yükselir siloda bol oksijen kalır. Oksijenli fermantasyon uzun süre devam eder. Mısır silajının kalitesini çeşit, hasat zamanı, koçan oranı, parça boyutu, silonun şekli, doldurma süresi, sıkıştırma derecesi gibi özellikler belirlemektedir. Bunların birinde meydana gelebilecek olumsuzluk ürünün kalitesini düşürecektir.